Chronicle Report 27th Nov 2014

The cup competitions took centre stage in the Bath and
District Table Tennis League last week. There were no real surprises in the
Restricted Cup (for teams outside the Premier Division) but Batheaston B came
close to repeating their win over higher division Newbridge in last season’s
competition, just losing out by five games to four. Chris Sharpe carded a
double, and Phil Gentle and Norman Thomas won a game each for Batheaston, but
they were outdone by pairs from Gary Sartain and Brian White, and a single win
from Colin Dowding for the victors.

The Handicap Cup saw Newbridge involved in another close
tussle, although on this occasion they were on the wrong side of a 5-4
scoreline against Bathford D. Mark Davis took the plaudits for the winners with
a treble, and Cyril Case and Tony Parr added a game apiece. Doubles from Gary
Sartain and Colin Dowding were not enough for Newbridge.

Results:

Premier Division

Oldfield B 6 (M. Noel 0, D. Coombe 2, M. Reeves 3, Dbls 1)
Frys 4 (F. Martin 1, M. Moore 1, E. Le Boulbar 2)

Restricted Cup

Bear Flat A 2 (M. Asanovic 0, A. Steady 1, P. Gibbs 1)
Yatton Keynell B 7 (R. Terrell 3, S. Richardson 3, B. Portlock 1)

Batheaston B 4 (P. Gentle 1, C. Sharpe 2, N. Thomas 1) Newbridge
5 (G. Sartain 2, C. Dowding 1, B. White 2)

Westhill Lambs 8 (K. Millard 2, A. Boucher 3, D. Montano 3)
Oldfield E 1 (K. Walter 1, L. Bailey 0, B. Waller 0)

Bath Invaders 8 (S. Tainton 2, J. Bowers 3, S. Monks 3)
Batheaston A 1 (D. Townsend 0, P. Smith 1, R. Cotton 0)

Handicap Cup

Ensleigh 3 (D. Hockney 3, I. Clark 0) Batheaston B 6 (C.
Rudd 2, C. Sharpe 2, P. Gentle 2)

Bathford D 5 (M. Davis 3, C. Case 1, T. Parr 1) Newbridge 4
(G. Sartain 2, C. Dowding 2, B. White 0)

Key Centre B 2 (D. Sanders 0, D. Carter 2, M. Tanner 0)
Bathford C 7 (J. Kashdan-Brown 2, R. Wickham 2, R. Cole 3)

Mayfield 6 (N. Woolley 1, S. Tanner 2, E. Choo 3) Yatton
Keynell A 3 (S. Eagles 2, P. Drage 0, J. Flynn 1)

Bathford E 6 (M. Le Butt 1, O. Teasdale 3, E. Littlejohns 2)
Oldfield E 3 (K. Walter 2, M. Bishop 0, B. Waller 1)

Bath Civil Service 2 (R. Rice 0, D. Riley 0, D. Hogg 2)
Yatton Keynell C 7 (L. Payne 2, E. Lea 2, M. Wilkins 3)

 

League Tables

Premier

Team

P

W

D

L

F

A

Pts

Key Centre A

6

3

0

3

38

22

38

Bathford A

5

5

0

0

37

13

37

Oldfield A

5

4

0

1

35

15

35

Yatton Keynell A

6

3

1

2

31

29

31

Chippenham A

4

3

0

1

29

11

29

Chippenham C

5

2

2

1

26

24

26

Oldfield B

6

2

0

4

23

37

23

Oldfield C

5

1

0

4

16

34

16

Chippenham B

5

1

0

4

14

36

14

Frys

5

0

1

4

11

39

11

 

Division 1

Team

P

W

D

L

F

A

Pts

Yatton Keynell B

6

5

1

0

41

19

41

Westhill Lambs

5

4

0

1

39

11

39

Oldfield D

6

4

0

2

36

24

36

Bathford B

5

4

1

0

31

19

31

Ensleigh

6

2

0

4

28

32

28

Mayfield

5

2

0

3

23

27

23

Bath Invaders

4

2

0

2

20

20

20

Bathford C

5

1

0

4

19

31

19

Batheaston A

6

1

0

5

17

43

17

Newbridge

6

1

0

5

16

44

16

 

Division 2

Team

P

W

D

L

F

A

Pts

Yatton Keynell D

6

5

0

1

43

17

43

Bathford E

6

4

0

2

42

18

42

Oldfield E

6

4

0

2

39

21

39

Yatton Keynell C

6

3

1

2

37

23

37

Bear Flat A

6

3

2

1

35

25

35

Key Centre B

6

3

1

2

29

31

29

Bathford D

6

2

0

4

25

35

25

Batheaston B

6

1

0

5

18

42

18

Bath CS

6

2

0

4

16

44

16

Bear Flat B

6

1

0

5

16

44

16


Author: via Bath Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
Share This Page
SGS Table Tennis Academy