Chronicle Report 29th Jan 2015

The top of Division 2 remains an ever changing picture with
at least 4 teams fighting for the 2 promotion places. Yatton Keynell C are the
latest team to edge into top spot following consecutive 10-0 victories, the
latest being a home success against Bathford D. Father and son , Tony and Lewis
Payne, together with Martin Wilkins, making up the team on this occasion.

Bear Flat A also remain in contention after defeating
Batheaston B 8-2. Andrew Steady was man of the match with a hat-trick, but he
was well supported by Peter Gibbs and Mikhail Asanovic who both added
pairs.  Chris Rudd won the only two games
for the beaten visitors.

In the Premier Division, a weakened Bathford A lost ground
on the leaders after going down 6-4 at home to Oldfield C. Albert Bolhuis and
Ray Bennett both carded doubles for Bathford, but were outdone by Paul Redman’s
fine treble for the away team, plus a win each from Jim Stevens and Nigel
Dagger.

Yatton Keynell A recorded a good 7-3 win at home to
Chippenham C. Shaun Eagles took the honours for the hosts with an excellent
maximum and there were further wins from Jamie Smith (2) and Keith Holland.
Alan Feltham (2) and Scott Cooper responded for the away side.

In Division 1’s late result from the previous week, Westhill
Lambs maintained their title challenge with a 6-4 away success against Bath
Invaders. The Lambs’ points came from Andy Boucher (3) and Dave Montano (2)
plus victory in the doubles, with Simon Monks (2), Jon Bowers and Paul Jeffrey
replying for the home team.

Bathford B kept in contention for promotion with a valuable
6-4 away victory against Oldfield D. Steve Phillips starred for the village
team with a treble, and there were further wins from Colin Thomas and Richard
Gaisford. The home team’s points came from Brian Neathey (2) Greg Burridge and
Mike Newton.

 

Results:

Premier Division

Chippenham C 7 (S. Cooper 2, A. Cox 3, A. Feltham 1, Dbls 1)
Oldfield B 3 (J. Higgs 1, D. Coombe 2)

Bathford A 4 (A. Bolhuis 2, R. Bennett 2, S. Chen 0) Oldfield
C 6 (P. Redman 3, J. Stevens 1, N. Dagger 1, Dbls 1)

Oldfield B 5 (P. Redman 3, M. Noel 1, D. Coombe 1) Key
Centre A 5 (K. Milsom 1, G. Harbour 1, M. Le Butt 2, Dbls 1)

Yatton Keynell A 7 (J. Smith 2, S. Eagles 3, K. Holland 1,
Dbls 1) Chippenham C 3 (A. Feltham 2, P. Bevan 0, S. Cooper 1)

 

Division 1

Bath Invaders 4 (J. Bowers 1, P. Jeffrey 1, S. Monks 2)
Westhill Lambs 6 (D. Montano 2, A. Boucher 3, S. Moss 0, Dbls 1)

Ensleigh 6 (D. Hockney 3, I. Clark 2, C. Chapman 0, Dbls 1)
Bath Invaders 4 (P. Jeffrey 1, J. Bowers 1, S. Monks 2)

Bathford C 2 (R. Wallis 0, R. Cole 1, J. Kashdan-Brown 1) Yatton
Keynell B 8 (R. Terrell 3, R. Portlock 1, M. Terrell 3, Dbls 1)

Batheaston A 6 (D. Townsend 2, P. Smith 2, R. Cotton 1, Dbls
1) Newbridge 4 (G. Sartain 2, B. White 0, C. Dowding 2)

Westhill Lambs 8 (A. Boucher 2, D. Montano 3, P. Crocker 2,
Dbls 1) Mayfield 2 (E. Choo 2, R. Morris 0, S. Tanner 0)

Oldfield D 4 (G. Burridge 1, B. Neathey 2, M. Newton 1) Bathford
B 6 (S. Phillips 3, C. Thomas 1, R. Gaisford 1, Dbls 1)

Division 2

Bear Flat A 8 (P. Gibbs 2, M. Asanovic 2, A. Steady 3, Dbls
1) Batheaston B 2 (C. Sharpe 0, C. Rudd 2, N. Thomas 0)

Oldfield E 8 (P. Harris 1, L. Bailey 3, K. Walter 3, Dbls 1)
Bath Civil Service 2 (D. Riley 0, R. Rice 1, J. Skelton 1)

Bathford E 6 (O. Teasdale 3, B. Jukes 2, M. Le Butt 1) Yatton
Keynell D 4 (A. Dawes 1, J. Freeman 0, R. Trubody 2, Dbls 1)

Bear Flat B 1 (D. Naismith 0, K. Gammon 0, T. Floyd 1) Key
Centre B 9 (D. Sanders 2, M. Tanner 3, D. Carter 3, Dbls 1)

Yatton Keynell C 10 (L. Payne 3, M. Wilkins 3, T. Payne 3,
Dbls 1) Bathford D 0 (M. Davis 0, C. Case 0, T. Parr 0)


Article Published:
Last Updated:
Share This Page