Chronicle Report 2nd Nov 2017
 

Radstock B kept the pressure on the top two in division 1 with a 24-15 home win against Oldfield E. Mark Bennetts stole the show with a maximum, although he was ably supported by Wayne Button (8) and Ian Pennington (7). Brian Neathey, Colin Dowding, and Julie Taylor all finished on 4 points for the visitors, who added three doubles points for good measure.

Chippenham C visited Key Centre B with only two players, but Brenda Baldwin and Paul Vincent carded maximum points for a 21-11 win which left them just behind Radstock in the table. Matt Timpson and Dave Carter won a point each for the home team to add to the forfeited points.

Second division Bathford E also failed to raise a full strength team and went down 23-11 away to Yatton Keynell D with Mark Davis (8) and Tony Parr (3) earning their points. Jon Freeman led the way for the hosts with a full 9 points, and Mark Yelland (7) and Ben Sage (4) also added singles points.

There was a closer match at St John’s school where Ensleigh B beat Bear Flat C 21-16 thanks to Brendan Rouse and Nigel Pedley who carded maximums and then teamed up to win the doubles. John Hunter (7) Jon Turner (5) and Lucy Bowskill (3) replied for Bear Flat.

In the premier division promoted Oldfield D maintained their quest for honours with a 26-12 home win against Radstock A as Dan Rider and Ali Pearson registered maximums and John Wyles added a further 6 points. Phil Ware (4) Chris Bennett (3) and Keren Millard (2) won points for the visitors.

Scott Cooper was man of the match with a full 9 points as Chippenham B registered a 19-15 success at home to Yatton Keynell A. Andy Cox (7) and Alan Feltham (3) were also on the scoresheet for the hosts, whilst Ray Powell (6) Steve Richardson (3) and Shaun Eagles (3) responded for Yatton.   

 

 

Results:

Premier Division

Oldfield A 8 (C. Davis 0, M. Woodcock 0, A. Champneys 7, Dbls 1) Oldfield D 28 (D. Rider 8, A. Pearson 8, C. Joyce 9, Dbls 3)

Chippenham A 30 (G. Baldwin 9, J. Musselwhite 9, T. Parkins 9, Dbls 3) Oldfield A 4 (M. Ramakrishna 1, D. Bartlett 1, C. Davis 1, Dbls 1)

Chippenham B 19 (A. Cox 7, S. Cooper 9, A. Feltham 3, Dbls 0) Yatton Keynell A 15 (R. Powell 6, S. Richardson 3, S. Eagles 3, Dbls 3)

Bathford B 22 (R. Bennett 4, W. Avery 6, Josh Kashdan-Brown 9, Dbls 3) Oldfield B 20 (M. Le Butt 5, N. Dagger 5, P. Redman 8, Dbls 2)

Oldfield D 26 (D. Rider 9, A. Pearson 9, J. Wyles 6, Dbls 2) Radstock A 12 (C. Bennett 3, P. Ware 4, K. Millard 2, Dbls 3)

Bitton 12 (A. Papier 6, C. Toft 3, F. Martin 3, Dbls 0) Bathford A 21 (A. Bolhuis 9, N. Bell 9, Dbls 3)

Oldfield C 11 (W. Guibarra 5, M. George 3, D. Coombe 2, Dbls 1) Bath Invaders A 29 (J. Elsbury 9, R. Hall 9, I. Maggs 8, Dbls 3)

 

 

Division 1

Ensleigh A 21 (D. Hockney 4, P. Zhang 5, I. Clark 9, Dbls 3) Mayfield 18 (N. Woolley 7, S. Tanner 4, R. Morris 6, Dbls 1)

Bear Flat A 26 (P. Gibbs 6, A. Steady 8, P. Green 9, Dbls 3) Yatton Keynell C 9 (M. Wilkins 0, M. Yelland 3, A. Hulbert 6, Dbls 0)

Radstock B 24 (I. Pennington 7, W. Button 8, M. Bennetts 9, Dbls 0) Oldfield E 15 (B. Neathey 4, C. Dowding 4, J. Taylor 4, Dbls 3)

Key Centre B 11 (S. Ruse 3, M. Timpson 4, D. Carter 4, Dbls 0) Chippenham C 21 (B. Baldwin 9, P. Vincent 9, Dbls 3)

Key Centre A 17 (K. Milsom 5, B. Pollard 9, G. Harbour 3, Dbls 0) Bath Invaders B 20 (A. Boucher 7, B. Taylor 4, M. Millard 6, Dbls 3)

Yatton Keynell B 20 (A. Dawes 6, A. Purkiss 6, J. Dukes 6, Dbls 2) Bathford C 18 (W. Avery 9, G. Avery 2, C. Levitt 4, Dbls 3)

 

 

Division 2

Oldfield F 18 (P. Harris 1, L. Bailey 7, C. Dowding 7, Dbls 3) Radstock C 21 (P. Crocker 9, S. Young 6, S. Moss 4, Dbls 2)

Ensleigh B 21 (D. Turner 0, B. Rouse 9, N. Pedley 9, Dbls 3) Bear Flat C 16 (J. Turner 5, J. Hunter 7, L. Bowskill 3, Dbls 1)

Bathford D 28 (R. Cole 9, C. Levitt 9, Ju. Kashdan-Brown 7, Dbls 3) Batheaston B 6 (C. Sharpe 3, N. Thomas 3, M. Henry 0, Dbls 0)

Bear Flat B 1 (T. Cahill 0, T. Floyd 0, D. Naismith 1, Dbls 0) Chippenham D 30 (B. Greene 9, S. Deeble 9, T. Griffiths 9, Dbls 3)

Batheaston A 30 (P. Smith 9, G. Sartain 9, D. Townsend 9, Dbls 3) Chippenham E 7 (M. Entwistle 2, G. Young 1, S. Rodda 4, Dbls 0)

Yatton Keynell D 23 (J. Freeman 9, M. Yelland 7, B. Sage 4, Dbls 3) Bathford E 11 (T. Parr 3, M. Davis 8, Dbls 0)
Author: via Bath Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
Share This Page