Dwyer Cup - Round 2 (w/c 18-Nov-2019)

Below are the fixtures/byes, player handicaps and results for teams in the second round of the Dwyer Cup (due to be played in w/c 18-Nov-2019). If you plan to use any players from another team, drop me a line so I can calculate their handicap.

There are eleven teams with a Bye in this round to get the number of teams in round 3 to 16. 

Handicap match cards can be downloaded from the Bury TT365 website - look under "Information => Downloads => Matchcard (Handicap)".  Alternatively, you can click on this link to Handicap matchcard as a PDF

The handicapsare based on the average of three handicap calculations using;

  • Percentage Win rate in 2018/19
  • Percentage Win rate so far this season
  • TT365 Ranking points.

Please can you email or WhatsApp the completed cards to me after your games.  I will be using the results of every game to refine the formula, and it will be for the handicaps in future rounds and events.

Any questions, please get in touch.

 

Martyn Rolling
Match Secretary
Bury & District Table Tennis League
matchsecretary@burytt.co.uk
Mobile: 07739 936 136

 

Shawfield TTC E (4)

 

vs

Bye

 

Elton Vale SC B (4)

 

vs

Bye

 

St Marys Social Club A (3)

 

vs

Bye

 

St Marys Social Club B (4)

 

vs

Bye

 

Seedfield B (2)

 

vs

Bye

 

Carlton Club F (3)

 

vs

Bye

 

Prestwich TTC D (3)

 

vs

Bye

 

Little Lever Cricket Club B (2)


vs

Bye

 

Shawfield TTC D (4)

 

vs

Bye

 

Ramsbottom B (1)

 

vs

Bye

 

Little Lever - Hilton A

 

vs

Bye

 

Maccabi D (4)

527

vs

Carlton D (2)

459

Joel Feingold93 Chris Sutcliffe18
Barry Cohen96 David Jackson33
David End99 Paul Tatlock21
Elliot Simon111   
Jack Nesbit107   
     

BGSOB B (4)

 

vs

Ramsbottom A (1)

 
Graham Hilton90 Amirul Hussain0
John Greenhalgh95 Andrew Jackson4
John Herman97 Brian Clements0
Oscar Loftus108 Howard Whewell1
Stan Porter101 Khamal Hussain8
   Majid Tubasum10
   Mark Ramsbottom3
   Michael Moir1
   Robert Hall2
   Ryan Choong3
     

Carlton Club C (2)

 

vs

Elton Vale SC A (3)

 
David Holden32 Debbie Wilson97
Dennis Bradshaw45 Gavin Greaves106
Duncan Kay47 Harry Uren107
Jim Eardley56 John Edge115
John Bostock38   
     

Maccabi B (3)

 

vs

Shawfield TTC C (3)

 
Adam Gillman64 Lauren Brassington78
Ashley Landes66 Mass Khan45
Marc Sheldon70 Neil Unsworth109
Melvyn Levene115 Scott Fleming53
Robert Williams82   
Sam Ballin95   
Sheldon Lee63   
     

Polish Catholic Club (2)

 

vs

Maccabi C (4)

 
Eddie Kalinowski14 Peter Canter79
Ian Byrne19 Frank Sheldon90
Liaqat Ali9 Aubrey Huller85
Peter Hill17 Edward Freeman92
Phil Myers7   
Ted Robakowski22   
Article Published:
Last Updated:
Share This Page