Division 3 Cup Final

Hatfield Peverel       5   4      Danbury A 
Neil Freeman (1)                     David Gatheral (2)
Dave Fiddeman (2)                 Tim Pulham (1)
Gareth Davies (1)                    Gordon Gatheral (1)
Doubles (3)                               Doubles (0)

Division 3 Cup Semi-finals

Hatfield Peverel       5   2      OCA A
Neil Freeman (1)                     David Porter (0)
Dave Fiddeman (2)                 Tom Barker (1)
Gareth Davies (1)                    Mick Hayes (0)
Doubles (1)                               Doubles (1)

Danbury A                 5   4      Maldon B
David Gatheral (1)                  Ciaran Whelan (2)
Tim Pulham (1)                        Colin Napper (0)
Ken Sheard (1)                         Jan Fuller (1)
Doubles (2)                               Doubles (1)

Division 3 Cup Quarterfinals               

Maldon B                   5   3     Chelmsford A
Ciaran Whelan (2)                  Victor Chan (0)
Colin Napper (1)                     Paul Nicol (1)
Steve Scholz (0)                      Rob Shrimpton (2)
Doubles (2)                              Doubles (0)

OCA A                         5   4      Chelmsford B
David Porter (1)                      Keith Martin (0)
Tom Barker (2)                        Jarek Pietruszuk  (2)
Mike Hayes (0)                        Mohammad Mohseni (1)
Doubles (2)                              Doubles (1)

Danbury C                3  v  5    Danbury A
Chris Hancox (1)                     David Gatheral (2)
Dan Anderson(1)                    Tim Pulham (1)
Cameron Gray (0)                   Gordon Gatheral (1)
Doubles (1)                              Doubles (1)

Maldon C                  0     5     Hatfield Peverel
Shirley Carroll (0)                    Neil Freeman (1)
Ross Wheeler (0)                     Dave Fiddeman (1)
Denis Crapwell (0)                  Gareth Davies (1)
Doubles (0)                              Doubles (2)

Division 3 Cup Round 1 

OCA B                          1  5     Danbury A 
Nat Ravlick (1)                        David Gatheral (1)
Sue Hickman (0)                     Ken Sheard (1)
Vince Gurney (0)                    Gordon Gatheral (1)
Doubles (0)                             Doubles (2)

Felsted RBL                4  5     Chelmsford B 
Nick Butler (0)                        Keith Martin (2)
Ian Butler (1)                          Jarek Pietruszuk (2)
Ashley Butler (1)                    Mohammad Mohseni (0)
Doubles (2)                             Doubles (1)

Maldon A                    1  5     Maldon B 
Brian Riedling (1)                   Ciaran Whelan (1)
Dawn Baldry (0)                     Colin Napper (1)
Tom Elder (0)                          Steve Scholz (1)
Doubles (0)                             Doubles (2)

Chelmsford A             5  1    Writtle Excalibur
Mark Allaway (2)                    Dave Moles (0)
Paul Nicol (2)                          Steve Siggs (0)
Rob Shrimpton (2)                 Alan Offord (0)
Doubles (1)                             Doubles (1)

Danbury D                  2  5     Danbury C  
Peter Hance (1)                      Sam Lowman (1)
Maurice Hardy (0)                  Cameron Grey (1)
Norman Smith (1)                  George Ashley (1)
Doubles (0)                              Doubles (2)

Hatfield Peverel        5  1     Danbury B
Neil Freeman (2)                    Dave Marsh (1)
Dave Fiddeman (0)                Herbie Smith (0)
Guy McKenzie (1)                   John Robinson (0)
Doubles (2)                              Doubles (0)

Byes:    Maldon C, OCA A   

Division 3 Cup Entries    
Team Captain
  1  Felsted RBL                      Ian Butler
  2  Hatfield Peverel              Neil Freeman
  3  Chelmsford A                  Bob Francis
  4  Chelmsford B                  Dave Parker
  5  Maldon A                         Tom Elder
  6  Maldon B                         Steve Scholz
  7  Maldon C                         Denis Crapnell
  8  OCA A                               David Porter
  9  OCA B                               Charles Yeung
10  Danbury A                       Gordon Gatheral
11  Danbury B                       John Robinson
12  Danbury C                       Dan Anderson
13  Danbury D                       Norman Smith
14  Writtle Excalibur             Dave Moles


      
Last Updated:
Share This Page