HANDICAP KNOCK-OUT CUP 2017/2018

 

ROUND 1

 

Matches to be played w/c 11th December 

Result sheet to be received by Saturday 16th December

 

(A) Windsor Kites v Brotherhood E      

(B) Walton D v Nomads Leopards          

                                                                                                     

ROUND 2

 

Matches to be played w/c 8th January

Result sheet to be received by Saturday 13th January

 

Brotherhood I v Walton B                          Windsor Swallows v Winner (B)      
Windsor Kestrels v Windsor Buzzards    Nomads Pumas v Walton E
Nomads Ocelots v Windsor Harriers       Brotherhood D v Brotherhood C
Brotherhood B v Walton A                         Winner (A) v Brotherhood J
Nomads Tigers v Brotherhood F              Nomads Lynx v Brotherhood G
Windsor Eagles v Nomads Lions              Windsor Penguins v Brotherhood H
Lawford v Nomads Caracals                     Windsor Magpies v Windsor Condors
Nomads Panthers v Nomads Jaguars     Walton C v Windsor Hawks

 

RULES AND NOTES

 

(1) The handicap system is the same as used in previous seasons. The grade chart and full instructions are in the League Handbook (pages 19 and 20). Grades are based on previous seasons’ averages, the small number of matches played so far and local knowledge of players’ abilities.

 

(2) The first-named team is entitled to play at home. A result sheet is attached.  

 

(3) Individual matches should be played in the correct order, as set out on the result sheet. Responsibility for returning the result sheet lies with the winning team. Failure to return the result sheet by the due date may lead to elimination from the competition.

 

(4) See League Rule 13(iv) about the use of reserve players. Please note that reserves cannot be used in Round 1. Teams incorrectly using reserves will have those matches played by the reserve voided.

 

(5) Where there are alternatives in Round 2, I will contact Team Secretaries as soon as possible after the Round 1 matches have been played. Full details will also appear on the League’s website.

 

(6) Details about Round 3 of the Cup (to be played w/c 5th February) will be sent to Team Secretaries by 22nd January at the latest.

 

Any queries, please get in touch.   

 

Tony Oswick                                                                18th November 2017

 

HANDICAP KNOCK-OUT CUP 2017/18 : GRADES FOR ROUNDS 1 AND 2

 

For players not allocated a grade (marked #) or for reserves, Team Secretaries should contact Tony Oswick on the weekend before the match - not on the day of the match - to obtain a grade.

 

WALTON B                         Willis 2; Dearman 4; Meikle 4; J Gale 5; M Gale 6.

WINDSOR KESTRELS        Sawyer 4; Harvey 5; Martin 5; Bunce 6; Beaumont 6; Found #.

WALTON A                         Young 1*; Price 2; James 2; Woolnough 5.

BROTHERHOOD B            Warner 1*; G Edwards 2; Cleasby 2; M Edwards 3; Owen 5.

NOMADS PANTHERS        Hume 1*; Denyer 1*; Locke 1; Webber 2; Hatley 2; Andrews #; Bowles #; Monk #; Poysden #.

WINDSOR CONDORS        Stallwood 1*; G Green 1*; Rampton 1; Hogg 1; F Rodriguez 2;

                                             M Green 3; A Rodriguez 5.

BROTHERHOOD C             Gowlett 1;  Peshkar 1; Burgess 2; Reynolds 2; Pryor 6.

WINDSOR EAGLES             Cattermole 1; P Smith 2; Pattrick 2; Welham 4; Hobson 6;

                                             M Smith #.

WALTON C                         Burrows 1; Buxton 5; Newbould 5; Rankin 5; Binns #.

BROTHERHOOD D           Hillier 5; Harvey 5; Sharpe 6; Campbell 6.      

NOMADS LIONS               Hume 1*; Cuthbert 3; Hutchinson 3; E Lloyd 4; Hance 5;

                                           J Lloyd 5.

WINDSOR HAWKS          Vincent 1; Barton 5; Berry 5; Attrill 5; Fielder 6.

 

BROTHERHOOD I           Alden 5; Parkes 7; Gallone 8; Wrigley 9.

LAWFORD                        Hewitt 5; Spence 5; Sherwood 8; Alleyne #; Colvin #;

                                          Denholm #; Phelan #; Tindle #.

NOMADS TIGERS            Szemro 5; Marshall 6; Wolski 6; Hockley 7; Lott 7; Lemke 8. 

BROTHERHOOD F          Torr 6; B Allen 7; L Allen 7; Krelle 7.

WALTON E                       Chelski 3; D Young 5; J Young 11; Earle 11.

WINDSOR MAGPIES       Rampton 5; Plummer 9; Sweetland 9; Rodriguez 11; Caley 11.

WALTON D                      Khan 7; Bonner 9; Long 9; Sparks 11; Hayhow-Khan 12.

WINDSOR BUZZARDS    Bloomfield 7; Chillingworth 7; Malinowski 9; Rutledge 10.

BROTHERHOOD E          Dunne 9; Betts 10; Edwards 10; Edmonds 10.

BROTHERHOOD H         M Salter 4; Ratcliffe 4; Burbidge 6; Fitzpatrick 7; T Salter 8.

NOMADS JAGUARS        Wellum 7; Cawley 8; Hume 9; A North 9; C North 9; Denyer #.

WINDSOR HARRIERS     Oswick 7; Rodriguez 7; Barton 8; Higgins 9.

 

Important Note for Division 3 teams: the grades below are to be used in the Handicap Cup. There are a few differences from those allocated for the Division 3 Handicap Challenge. However, the grades already notified to you for the Division 3 Handicap Challenge should continue to be used for that competition until otherwise advised.

 

NOMADS OCELOTS           Wells-Garrett 11; Joannou 12; Cunningham 14; Lee 16;

                                             Rogers 17.

WINDSOR PENGUINS       Found 10; Charman 11; Bunce 12; Dale 12; Chillingworth 13.

WINDSOR SWALLOWS     Barratt 10; Strutt 11; Howlett 14; Lamb 17; Self 17;

                                            Rodriguez 17.

BROTHERHOOD G           Beckham 8; Healey 9; Metcalf 10; Gallagher 13; Hunt 14.

NOMADS CARACALS       Jones 9; Thompson 9; Little 10; Blanche 14; Ticquet 14.

NOMADS PUMAS             Friday 10; Cousins 10; Goddard 11; Dockerill 11; Bowers 11.

WINDSOR KITES               C Simson 11; Hubbard 12; Haylett 13; M Simson 15; J Simson 17.

NOMADS LEOPARDS       Wilkinson 13; Wright 13; McNaughton 14; Jacobs 14.

BROTHERHOOD J            Still 9; H Wood 14; Harvey 14 ; Ayton 15; Klymenko 16;

                                           J Wood #.

NOMADS LYNX                Green 8; L Harris 9; D Harris 11; Houghton 13; Cini 15.

 

The highest-ranked player plays “A”/“X”; the second-ranked player “B”/“Y”; the lowest-ranked player  “C”/“Z”. Where players have the same grade, the first-named player is considered the higher-ranked.

 

Cup Committee : Isabel Barton, Mark Gale, Doug Green, Tony Oswick, Ferdy Rodriguez, Kayley Rodriguez, Peter White.

 

KNOCK-OUT CUP : ROUNDS 1 & 2

 

HOME TEAM

   Name    ......................................

Grade

A

 

 

B

 

 

C

 

 

AWAY TEAM

    Name   ......................................

 

X

 

 

Y

 

 

Z

 

 

 

All matches should be played in the correct order

 

 

Match

Grade

Handicap

Score

Winner

1

BC v YZ

V

v

 

 

 

 

 

 

2

A v X

V

v

 

 

 

 

 

 

3

B v Z

V

v

 

 

 

 

 

 

4

C v Y

V

v

 

 

 

 

 

 

5

AC v XZ

V

v

 

 

 

 

 

 

6

B v X

V

v

 

 

 

 

 

 

7

A v Y

V

v

 

 

 

 

 

 

8

C v Z

V

v

 

 

 

 

 

 

9

AB v XY

V

v

 

 

 

 

 

 

 

WINNING TEAM : ………………………………….  MATCH SCORE  ………………

 

HOME TEAM CAPTAIN : ……………………………………………………… (signed)

 

AWAY TEAM CAPTAIN : ……………………………………………………… (signed)

 

 

Winning team to return this result sheet to

Tony Oswick, 31 Park Road, Clacton-on-Sea, CO15 1HG

 

RETURN RESULT SHEET BY

Round 1 : SATURDAY 16th DECEMBER

Round 2 : SATURDAY 13th JANUARY

 

Last Updated:
Share This Page