Table Tennis Day

 Table Tennis Day - Over 50's/Junior Groups for 15th July 2016.

           Table Tennis England are promoting the Sport by holding a 'Table Tennis Day' every year and we at Draycott decided to take part this year. We decided to hold a Doubles Tournament which consisted of teams made up by a player from each of the Over 50's and Junior coaching sections of our Club. The tables below show the outcome of the Tournament which we intend to make an annual event.

Group 1Group 2
Michael Bree & Sue Wright & Jenny AtkinLyle Hubbard & Zia Kashefi
Taylor Pearson & Graham GobeyHaydn Wootton & Richard McCristal
Anna Green & Malcolm BarlowLucie Hancock & Paul Chadwick
Jeremy Henty & Betty GodfreyDave Molyneux & Dave Murden
Winners - Micheal Bree & Sue Wright & Jenny AtkinWinners - Dave Molyneaux & Dave Murden
Runners Up - Jeremy Henty & Betty GodfreyRunners Up - Lucie Hancock & Paul Chadwick

Group 3Group 4
Naphat Boonyaprapa & Sue GoochBethany Wootton & Dave Holness
Connor Green & Dave WrightCliff Winfield & Derek Hubbard
Molly Hancock & Martin ShawOscar Shakeskeff & Roy Greenhalgh
Joe Abbott & Melanie DevlinDiana Rusinova & Tony Summers
Winners - Naphat Boonyaprapa & Sue GoochWinners - Diana Rusinova & Tony Summers
Runners Up - Molly Hancock & Martin ShawRunners Up - Oscar Shakesheff & Roy Greenhalgh

Quarter Final Results

Michael Bree & Sue Wright & Jenny Atkin
Michael Bree & Sue Wright & Jenny Atkin
Molly Hancock & Martin Shaw11/9     11/9
Dave Molyneaux & Dave Murden
Oscar Shakesheff & Roy Greenhalgh
Oscar Shakesheff & Roy Greenhalgh11/10     6/11     11/4
Naphat Boonyaprapa & Sue Gooch
Naphat Boonyaprapa & Sue Gooch
Lucie Hancock & Paul Chadwick10/11     11/4     11/5
Diana Rusinova & Tony Summers
Diana Rusinova & Tony Summers
Jeremy Henty & Betty Godfrey11/5     11/8

Semi Final Results

Michael Bree & Sue Wright & Jenny Atkin
Diana Rusinova & Tony Summers
Diana Rusinova & Tony Summers11/4     11/10
Oscar Shakesheff & Roy Greenhalgh
Naphat Boonyaprapa & Sue Gooch
Naphat Boonyaprapa & Sue Gooch11/7     11/9

Final Results

Diana Rusinova & Tony Summers
Diana Rusinova & Tony Summers
Naphat Boonyaprapa & Sue Gooch11/8      11/7

Consolation Quarter Final Results

Taylor Pearson & Graham Gobey
Connor Green & Dave Wright
Connor Green & Dave Wright5/11     11/8     11/7
Hayden Wootton & Richard McCristal
Hayden Wootton & Richard McCristal
Bethany Wootton & Dave Holness10/11     11/7     11/10
Joe Abbott & Melanie Devlin
Lyle Hubbard & Zia Kashefi
Lyle Hubbard & Zia Kashefi11/7     11/10
Cliff Winfield & Derek Hubbard
Cliff Winfield & Derek Hubbard
Anna Green & Malcolm Barlow11/7     9/11     11/8

Consolation Semi Final Results

Connor Green & Dave Wright
Connor Green & Dave Wright
Cliff Winfield & Derek Hubbard11/9     11/6
Lyle Hubbard & Zia Kashefi
Hayden Wootton & Richard McCristal
Hayden Wootton & Richard McCristal11/6     11/1

Consolation Final Results

Connor Green & Dave Wright
Connor Green & Dave Wright
Hayden Wootton & Richard McCristal11/1      8/11     11/2

Graham Gobey, Draycott Table Tennis Centre

Author: via Draycott and Long Eaton Table Tennis Club
Article Published:
Last Updated:
Share This Page