2015 Gloucester Table Tennis Association Finals and Presentation Evening


League & Championship Results 2014/15

Novice U18 Singles – Bryan Merrett Cup

Winner – Shane Lovegrove     

Runner Up – Alex Greenough

Novice 18+ - GTTA Trophy

Winner – Steve Havard

Runner Up – John Greenough

Boys U11 Singles – GTTA Shield

Winner – Louis Price     

Runner Up – Ben Greve

Boys U13 Singles – Clover Dairies Shield

Winner – Louis Price     

Runner Up – Ben Tyndall

Boys U15 Singles - GTTA Cup

Winner – Olly Tyndall

 Runner Up – Ben Tyndall

Boys U18 Singles – Ian Terret Cup

Winner – Olly Tyndall

Runner Up – Ben Glover

Girls U18 Singles – Glyn Lloyd Plate

Winner – Emily Philp   

Runner Up – Anna-Maria Besarabova

Division 5 Champions – Norman Saunders Cup

Winners – GTTC D       

Runners Up – GTTC E

Division 4 Champions – Alf Peppard Cup

Winners – Sandhurst A    

Runners Up – Rudford G

Division 3 Champions – Fletcher Challenge Cup

Winners – Stantek B     

Runners Up – GTTC B

Division 2 Champions – R B Field Cup

   Winners -  Rudford D     

Runners Up – Stantek A 

Division 1 Champions – Blinkhorn Cup

Winners -  Frampton Corinthians A

  Runners Up – Rudford A

Handicap Team Knockout – GTTA Cup

Winners – GTTC E       

Runners Up – Kendal B

Minor Doubles – Alf Pepperd Shield

Winners –Gary Tyndall & Louis Price

Runners-up – Margaret Pang & Michael Pang

Intermediate Doubles –Colin Bruton Cup

Winners - Alec Robinson & Chris Ball

Runners Up – Chris Lardner & Chris Varley

Mixed Doubles – R A Jacobs Cup

Winners – Kim Selfe & Bill Dawe

Runners Up – Emily Philp & Oli Philp

Top & Tail Doubles – GTTA Cup

Winners – Abu Salehbai & Owen Havard

Runners Up – Tony Wauchope & Louis Price

Division 5 Singles – WC Dawe Cup

Winner – Owen Havard

Runner Up – Jack Jones

Division 4 Singles - Kirby Cup

Winner – Louis Price

Runner Up – Mark Damsell

Division 3 Singles – Dowding Cup

Winner – Chris Varley

Runner Up – Ed Birt

Division 2 Singles – Owen Williams Shield

Winner – Agustin Romero

Runner Up – Marius Plaskowicki

Open Plate – Darren Griffin Shield

Winner – Louis Price

Runner Up – Marius Plaskowicki

Veterans Singles – GTTA Cup

Winner - Darren Griffin

Runner Up - Chris Price

Ladies Singles – Leslie Davis Cup

Winner – Kim Selfe

  Runner Up – Emily Philp

Open Singles – Reg Lewis Memorial Cup

Winner - Darren Griffin 

 Runner Up - Olly Tyndall

Andrew Terry Award for Most Improved Young Player

Owen Havard

Chairman’s Cup

Len Horwood

Terry Smith Award for services to the GTTA

Ali & Andy Taylor

 

Author: via Gloucester Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
Share This Page