FIRST CUP WEEK 2018-19

With this week officially set aside for cup ties it gives us a chance to catch up a little with outstanding Leicester and District League matches, particularly in Division One which is beginning to have a bit of a déjà vu look about it.

 Defending champions, Unicorn, are catching up with fixtures and move to the top with a resounding 9-1 victory over Arnesby, although the latter might have come out of it a little better.  Lois Peake, George Briskolas and Garry Knights did the damage but John Fuller took both Peake and Briskolas to five while Darren Bramhall did the same against Knights.  Arnesby were given the doubles as consolation.

 Knighton Park are second and it was good to see top man, Chris Rogers, testing his tennis elbow against bottom team, Abbots Road ahead of a tough National Premier League weekend to come.  The results looked impressive with all ten sets three straight as Park won 10-0, with Rogers’ son, Jack, and Reza Kiani supplying the backup.  No doubles given here, good to see this set played.  But Rogers is still doubtful for the Premier matches.

 A closer result saw Thringstone successful against Electricity by 7-3 when Maurice Newman chalked up an on-form maximum while Trevor Kerry scored two and Alastair Hawthorn one.  Matt Hobday grabbed two for the Sparks while Andy LeButt won one, losing another 12-10 in the fifth to Kerry.

 Unicorn second team were in the relegation battle zone last season but are bucking that trend this term, their latest result a 7-3 victory over Syston Casuals for whom John Szostak, Jason Woodfield and Lucki Obi all picked up one.  But none of them could get the better of either Luke Greenfield or Craig Witheford who both clocked splendid maximums.

 Some matches from other sectors includes a tight 6-4 victory for Regent Sports over Electricity III in Division Two when Kevin Sanderson scored an excellent three, Richard Anderson won two playing up and Charlie Bateman one.  Steve White grabbed two for the Sparks while the crucial set came when Sanderson beat Andy Wright, who otherwise won one, 12-10 in the fifth.

 Another Electricity team, the sixth, defeated Nomads II 8-2 in Division Four thanks to three apiece from the two Daves, Silvester and Cox, while Graham Piggin won the other singles.

 Blaby and Whetstone II moved to the top of Division Five after a 7-3 success over Winstanley Wizards III including some very close sets.  Alan Willson won three for Blaby and remains undefeated for the season, while Tom Phipps won two, Jack Angrave one.  Ian Knight won two for the Wizards.

 Meanwhile Regent Sports IV were also winning 7-3, in their case against Fleckney II for whom John Woodward continued decent form with two.  But he could not overcome an on-form Gary Featherstone who was unbeaten, while Richard Just claimed two for Regent.

 Not many matches in the cups have been played at this stage, mainly because of a lack of entries which means that the busy time comes at the half way point of the season.  Syston Casuals decided to play early and did not have any luck in any of their three played.

 In the open Rose Johnson Cup they were beaten 7-2 by Electricity B who had Harry White and Adam Pettitt in good form and undefeated while Marcin Kasprzyk, who has taken division three by storm in his debut season, won one, losing to Lucky Obi and Jason Woodfield.

 It was the same score in the Frith Trophy for players graded below 140 when Dave Rana won all three for Abbots Road, soundly backed by two each from Bradley Lapworth and Ketan Patel.  For Syston in this Nick Bishop and Ian Lockington each took one.

 

Syston’s tussle with Electricity in the Saracen Cup for players graded below 170 was a little tighter at 5-3 down when Chris Woodward won all three for the Sparks, Sheriff Makhani the two he played.  Wes Glauds, Tony Burns and Lockington, again, all won one for Syston.

Author: via Leicester Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
Share This Page