Paperstation Malvern Table Tennis League 2019 Tournament Results

 Paperstation Main Singles 
   
 Round 1 
Jack O'NionsbeatNatasha Snee
Zoe Sneelost toJohn Redmond
Collette Jameslost toAlan Goodman
David CorneliusbeatJude Tyson
Liz HallambeatEd Palmer
   
 Round 2 
Tom Jameslost toPaul Smyth
Stephen Lindner bye
Anthea Knightlost toJohn Stalker
Niels Eirikssonlost toMike Keeley
Jon Dykelost toTomasz Borek
Reece Taylor-LockbeatAlan Goodman
John Redmond bye
Stuart LindsaybeatDavid Cornelius
Ray RennisonbeatWill Jones
Charlie Burford bye
David BrownbeatNeil Angell
Liz Hallam bye
Ben MeredithbeatLeon Claxton
Mark Shoulerlost toJack O'Nions
Trevor Davieslost toMark Clinton
Martin SneebeatJim Ahern
   
 Round 3 
Craig PreecebeatJohn Redmond
Nigel ForeshewbeatJack O'Nions
Lukasz GatkiewiczbeatTomasz Borek
Wayne ChoppingbeatCharlie Burford
Patryk KowaczbeatJohn Stalker
Simon MorganbeatStephen Lindner
Ken ReadbeatMark Clinton
JamesPalmerlost toRay Rennison
Simon ClaxtonbeatLiz Hallam
Toby WrenbeatStuart Lindsay
Graham ThompsonbeatPaul Smyth
Matt HodgesbeatReece Taylor-Lock
Dominic WestonbeatMike Keeley
Geoff BurfordbeatDavid Brown
Zak WeaverbeatMartin Snee
Piotr SniezekbeatBen Meredith
   
 Round 4 
Craig PreecebeatNigel Foreshew
Lukasz GatkiewiczbeatWayne Chopping
Patryk KowaczbeatSimon Morgan
Ken ReadbeatRay Rennison
Simon ClaxtonbeatToby Wren
Graham Thompsonlost toMatt Hodges
Dominic WestonbeatGeoff Burford
Zak Weaverlost toPiotr Sniezek
   
 Quarter - Finals 
Craig PreecebeatLukasz Gatkiewicz
Patryk Kowaczlost toKen Read
Simon Claxtonlost toMatt Hodges
Dominic WestonbeatPiotr Sniezek
   
 Semi-Finals 
Craig PreecebeatKen Read
Matt Hodgeslost toDominic Weston
   
 Final 
Craig PreecebeatDominic Weston
   

 

 

 

 
  
 Express TV Main Doubles 
   
 Round 1 
G Thompson/E Hallam bye
D Hallam/J Stalker bye
N Angell/D Cornelius bye
T James/W JonesbeatJ Palmer/J Dyke
S Lindsay/J O'Nionslost toM Shouler/C James
T Wren/M Sneelost toD Weston/B Meredith
M Clinton/L ClaxtonbeatN Eiriksson/J Redmond
P Sniezek/S Morgan bye
C Preece/Z Weaver bye
C Dolding/A Knight bye
W Chopping/G Collierlost toP Kowacz/L Gatkiewicz
R Taylor-Lock/A Goodmanlost toT Davies/P Smethurst
M Keeley/S MeredithbeatS Lindner/E Palmer
Z Snee/N Sneelost toD Brown/C Burford
N Foreshew/K ReadbeatG Burford/T Borek
S Claxton/M Hodges bye
   
 Round 2 
G Thompson/E Hallamlost toD Hallam/J Stalker
N Angell/D Corneliuslost toT James/W Jones
M Shouler/C Jameslost toD Weston/B Meredith
M Clinton/L Claxtonlost toP Sniezek/S Morgan
C Preece/Z WeaverbeatC Dolding/A Knight
P Kowacz/L GatkiewiczbeatT Davies/P Smethurst
M Keeley/S MeredithbeatD Brown/C Burford
N Foreshew/K Readlost toS Claxton/M Hodges
   
 Quarter-finals 
D Hallam/J StalkerbeatT James/W Jones
D Weston/B MeredithbeatP Sniezek/S Morgan
C Preece/Z WeaverbeatP Kowacz/L Gatkiewicz
M Keeley/S Meredithlost toS Claxton/M Hodges
   
 Semi-finals 
D Hallam/J Stalkerlost toD Weston/B Meredith
C Preece/Z Weaverlost toS Claxton/M Hodges
   
 Final 
D Weston/B Meredithlost toS Claxton/M Hodges
   

 

 

 

 
  
 Ladies Singles 
   
 Quarter-finals 
Anthea Knight bye
Zoe SneebeatCollette James
Natasha SneebeatThea Snee
Liz HallambeatJude Tyson
   
 Semi-finals 
Anthea KnightbeatZoe Snee
Natasha Sneelost toLiz Hallam
   
 Final 
Anthea KnightbeatLiz Hallam
   

 

 

 

 
  
 Ladies Doubles 
   
 Semi-Finals 
C James/J TysonbeatA Knight/L Hallam
T Snee/D Murdielost toZ Snee/N Snee
   
 Final 
C James/J Tysonlost toZ Snee/N Snee
   

 

 

 

 
  
 Mixed Doubles 
   
 Quarter-finals 
A Knight/C DoldingbeatL Hallam/D Hallam
T Snee/G Burfordlost toZ Snee/M Snee
C James/T Jameslost toD Murdie/N Angell
J Tyson/G ThompsonbeatN Snee/G Collier
   
 Semi-finals 
A Knight/C DoldingbeatZ Snee/M Snee
D Murdie/N Angelllost toJ Tyson/G Thompson
   
 Final 
A Knight/C Doldinglost toJ Tyson/G Thompson
   

 

 

 

 
  
 Paytons Solicitors Junior Singles 
   
 Final 
Reece Taylor-LockbeatThea Snee
   

 

 

 

 
  
 Senior Singles 
   
 Round 1 
Patryk KowaczbeatMark Clinton
   
 Round 2 
Craig PreecebeatAlan Goodman
Geoff BurfordbeatBen Meredith
Zoe Sneelost toMatt Hodges
Lukasz Gatkiewiczlost toDominic Weston
Tom Jameslost toToby Wren
Zak Weaverlost toPatryk Kowacz
Jack O'Nionslost toLeon Claxton
Natasha Sneelost toPiotr Sniezek
   
 Quarter-finals 
Craig PreecebeatGeoff Burford
Matt Hodgeslost toDominic Weston
Toby Wrenlost toPatryk Kowacz
Leon Claxtonlost toPiotr Sniezek
   
 Semi-finals 
Craig PreecebeatDominic Weston
Patryk KowaczbeatPiotr Sniezek
   
 Final 
Craig PreecebeatPatryk Kowacz
   

 

 

 

 
  
 Roy Holland Veterans Singles 
   
 Round 1 
bye bye
Will Joneslost toMike Keeley
Martin Sneelost toColin Dolding
Ed Palmerlost toStuart Lindsay
Phil Smethurstlost toJohn Stalker
Simon Morganlost toSteve Meredith
Jude Tysonlost toNiels Eiriksson
Nigel Foreshew bye
Wayne Chopping bye
Anthea KnightbeatRay Rennison
Paul Smythlost toCharlie Burford
Jon DykebeatCollette James
Graham Thompsonlost toKen Read
Mark Shouler bye
David Brown bye
Simon Claxton bye
   
 Round 2 
Mike Keeley bye
Colin DoldingbeatStuart Lindsay
John Stalkerlost toSteve Meredith
Niels Eirikssonlost toNigel Foreshew
Wayne ChoppingbeatAnthea Knight
Charlie Burfordlost toJon Dyke
Ken ReadbeatMark Shouler
David Brownlost toSimon Claxton
   
 Quarter-finals 
Mike KeeleybeatColin Dolding
Steve Meredithlost toNigel Foreshew
Wayne ChoppingbeatJon Dyke
Ken Readlost toSimon Claxton
   
 Semi-finals 
Mike Keeleylost toNigel Foreshew
Wayne Choppinglost toSimon Claxton
   
 Final 
Nigel Foreshewlost toSimon Claxton
   

 

 

 

 
  
 Super Veterans Singles 
   
 Round 1 
Trevor Davies bye
Neville Meredithlost toJim Ahern
Stephen LindnerbeatDavid Cornelius
James Palmer bye
Neil Angell bye
John Redmond bye
Alan Forsdikelost toBob Rhodes
Graham Collier bye
   
 Quarter-finals 
Trevor DaviesbeatJim Ahern
Stephen LindnerbeatJames Palmer
Neil AngellbeatJohn Redmond
Bob Rhodeslost toGraham Collier
   
 Semi-finals 
Trevor DaviesbeatStephen Lindner
Neil Angelllost toGraham Collier
   
 Final 
Trevor DaviesbeatGraham Collier
   

 

 

 

 
  
 Division 2 Singles 
   
 Round 1 
Colin DoldingbeatJon Dyke
Liz Hallamlost toRay Rennison
Charlie BurfordbeatStuart Lindsay
Mark ShoulerbeatTom James
Leon ClaxtonbeatAnthea Knight
Will JonesbeatDavid Brown
Phil Smethurstlost toJack O'Nions
Jim Ahern bye
   
 Quarter-finals 
Colin DoldingbeatRay Rennison
Charlie BurfordbeatMark Shouler
Leon ClaxtonbeatWill Jones
Jack O'NionsbeatJim Ahern
   
 Semi-finals 
Colin DoldingbeatCharlie Burford
Leon ClaxtonbeatJack O'Nions
   
 Final 
Colin DoldingbeatLeon Claxton
   

 

 

 

 
  
 Merediths Division 2 Doubles 
   
 Quarter-finals 
C Dolding/A Knight bye
S Lindsay/J O'Nionslost toJ Ahern/P Smethurst
L Claxton/T JamesbeatD Brown/C Burford
J Dyke/R Rennisonlost toM Shouler/W Jones
   
 Semi-finals 
C Dolding/A KnightbeatJ Ahern/P Smethurst
L Claxton/T JamesbeatM Shouler/W Jones
   
 Final 
C Dolding/A Knightlost toL Claxton/T James
   

 

 

 

 
  
 Division 3 Singles 
   
 Round 1 
Reece Taylor-LockbeatThea Snee
Collette Jameslost toJohn Redmond
David CorneliusbeatEd Palmer
Jude Tysonlost toJames Palmer
Alan GoodmanbeatStephen Lindner
Alan Forsdikelost toNatasha Snee
Zoe Sneelost toNiels Eiriksson
Bob Rhodeslost toNeil Angell
   
 Quarter-finals 
Reece Taylor-LockbeatJohn Redmond
David CorneliusbeatJames Palmer
Alan GoodmanbeatNatasha Snee
Niels Eirikssonlost toNeil Angell
   
 Semi-finals 
Reece Taylor-LockbeatDavid Cornelius
Alan Goodmanlost toNeil Angell
   
 Final 
Reece Taylor-Locklost toNeil Angell
   

 

 

 

 
  
 Division 3 Doubles 
   
 Quarter-finals 
R Tayor-Lock/A Goodmanlost toN Angell/D Cornelius
N Eiriksson/J RedmondbeatA Forsdike/T Snee
C James/J TysonbeatZ Snee/N Snee
S Lindner/E Palmerlost toB Rhodes/J Palmer
   
 Semi-finals 
N Angell/D Corneliuslost toN Eiriksson/J Redmond
C James/J Tysonlost toB Rhodes/J Palmer
   
 Final 
N Eiriksson/J Redmondlost toB Rhodes/J Palmer
   

 

 

 

 
  
 Inter-divisional Doubles 
   
 Round 1 
S Lindsay/C Burford Bye
M Hodges/N SneebeatP Sniezek/A Forsdike
B Meredith/S Lindner Bye
J Dyke/R Taylor-LockbeatA Knight/P Smethurst
C Preece/T Snee Bye
T Wren/J Palmerlost toD Hallam/J O'Nions
J Stallker/M Shouler Bye
M Clinton/N AngellbeatG Collier/T James
G Thompson/D Cornelius Bye
S Morgan/E Palmerlost toK Read/Z Snee
T Davies/A Goodman Bye
P Smyth/D Steenlost toL Claxton/D Brown
G Burford/E Hallam Bye
N Foreshew/J Tysonlost toD Weston/D Murdie
S Meredith/C James Bye
M Snee/W JonesbeatM Keeley/J Redmond
   
 Round 2 
S Lindsay/C Burfordlost toM Hodges/N Snee
B Meredith/S Lindnerlost toJ Dyke/R Taylor-Lock
C Preece/T SneebeatD Hallam/J O'Nions
J Stallker/M ShoulerbeatM Clinton/N Angell
G Thompson/D Corneliuslost toK Read/Z Snee
T Davies/A GoodmanbeatL Claxton/D Brown
G Burford/E HallambeatD Weston/D Murdie
S Meredith/C Jameslost toM Snee/W Jones
   
 Quarter-finals 
M Hodges/N Sneelost toJ Dyke/R Taylor-Lock
C Preece/T Sneelost toJ Stallker/M Shouler
K Read/Z SneebeatT Davies/A Goodman
G Burford/E Hallamlost toM Snee/W Jones
   
 Semi-finals 
J Dyke/R Taylor-Locklost toJ Stallker/M Shouler
K Read/Z Sneelost toM Snee/W Jones
   
 Final 
J Stallker/M Shoulerlost toM Snee/W Jones
   
   
   

Last Updated:
Share This Page