Tournament Report from Tournament Secretary Bill Nelson

 

The League held its Individual Championships last Sunday at The Forum, Malvern Theatres.  Those players and spectators that stayed to the end saw some fine table tennis.  The Main Singles competition was won by Sasha Grokhotov, beating Svilen Andreev over 4 games   Sasha began hesitantly, losing the first game 2-11, but found his touch in the next two games.  A slight loss of composure by Svilen in game 4 let Sasha move ahead to win the game 11-6 and the match. Earlier in the Senior Singles, a new event for players between the ages of 18 and 40, Svilen beat Sasha by more or less the same margin as his main singles defeat.

In the Main Doubles, Svilen and Sasha beat Graham Thompson and Chris Hewitt in one of the day's hard fought matches only settled 11-8 in the fifth and final game. 

Ann Barnes regained her hold on the Ladies' Singles title with a convincing         3-game win over Anthea Knight.  In the Ladies' Doubles, Ann teamed up with Liz Hallam to retain their title with an equally convincing win against Jude Tyson and Collette James.  

In the Mixed Doubles competition, the long established partnership of Ann Barnes and Nigel Foreshew regained the title they lost last year, in an event they had dominated until that defeat.

Chris Hewitt beat Brett Brining in three straight games in the Veterans'   Final, a match in which Brett never really found his touch. 

In the Junior Singles, Dominic Weston beat Cadet Kyle Day in 4 games.  Both players were evenly matched in the first two games, with Dominic   gaining the upper hand in the 3rd and 4th to clinch the match. 

The SuperVets' final was contested by Trevor Davies and Geoff Woodward,   Trevor took the first two games, but Geoff staged a brief rally to take the 3rd game 11-5, before Trevor ran out the winner in the 4th. 

In the Inter Divisional Doubles event, John Stalker and Ethan Webb, after   losing the first game to Dominic Weston and Neil Angell, won the next two to take the title.  

John Stalker was involved in both the Division 2 events, beating Jim Ahern in 4 games in the Singles, and teaming up with Simon Claxton to record a convincing win over Stan Mason and Ethan Webb in the Doubles. 

In the Division 3 competitions, Matt White beat Charlie Burford in the Singles in 5 games.  Both players were evenly matched in the first 3 games, with Matt dominating the 4th and 5th to take the title.   The Doubles saw Ed Palmer and Stephen Lindner, who until now had dominated this event, concede the title to Matt White and Tim Shouler in a four game match.

The League's thanks must go all our sponsors for their generous    contributions.  To our principal sponsors Paperstation Ltd for the Main   Singles; Express TV Services for the Main Doubles; Ledbury Exhaust & M O T Centre for the Div 2 Singles; Paytons Quality Solicitors for the Cadet Singles; Roy Holland for the Veterans' Singles; The Meredith Brothers for the Div 2 Doubles; and an anonymous donor for the Mixed Doubles. Thanks are also due to the team who ran the event on the day, including Richard Cullis, Colin Dolding, Dave Steen, Ken Hipwell, Anthea Knight & Graham Collier.   Also the many players who helped before and after the event to load tables, position barriers, and set up, and later clear the venue.  All can take credit for achieving another successful Championships

 (Editor's note: a big thank you to all Bill's hard work arranging and organising the whole event)

                                Bill Nelson - Tournament Secretary

                                              March 2017


Last Updated:
Share This Page
SGS Table Tennis Academy