CHARLES STAMPE TROPHY 2017-18

 ROUND THREE REPORT

 

There were 8 matches in the third round of this seasons CST and six of those matches proved to be close run things.  The two exceptions to this are the first two to be reported on and they were:- 

UPNOR  B  v.  HOWARD  3

Brenda Aherne of Upnor belied her league average in this match and finished 55 points to the good against premier opposition in Howard 3.  She was well backed up by Shahab Raza and Spencer Webb who finished 36 and 16 up, respectively as Upnor romped to a thumping 479-372 win. 

ANCHORIANS  5   v.  HOWARD  1

Another Howard side to come “unstuck” against lower division opposition was Howard 1, although

this was, perhaps, easier to understand was their first team who fielded Mark Buckley and their junior players Jake Buckley and Scarlett O'Neill against a vastly experienced  Anchorians 3 team of Garry Kimber, Tony Slater and Jack Lolljawaheer and this triumph of experience over youth was not completely unseen although the youngsters and Mark kept the scoreline fairly respectable only losing  378-437 with Garry being their most effective player 

RAINHAM  1  v.  RAINHAM  3

An inter club match, this one as Rainham 3 overcame their more senior opponents of their first team, but only by 23 points and the lead changed a couple of times before Jim and Tim Davie and Peter Baker overcame Mick Hambelton, Nick Trythall and John Coleman 367-344. 

BOXLEY  3  v.  BOXLEY  1

Another match between teams from the same club but this time the more senior side came out on top albeit by only 22 points.  Paul Homewood showed that he is more than an average first division player as he finished 32 points up against the old warhorse Jim Bradford, Harrie Austin-Jones and his namesake Paul Paulding and with help from Jill Shipton and Karl Rideout Boxley 1 won by 378-356 points. 

ANCHORIANS  3  v.  UPNOR  C

Last year’s winners Anchorians 3 showed that they are not going to give the trophy up lightly as they overcame some big handicaps to beat an Upnor side that despite the difference in their respective league positions put up some stubborn resistance before succumbing by 20 points, 377-357. 

RAINHAM  4  v.  CLIFFE WOOODS  3

Graham Watts, Ron Weaver and Vic Hope put up brave, but ultimately forlorn resistance against a Cliffe Woods side comprising Trevor and Peter Mortley and Andy Larner.  Graham beat Trevor in the opening singles but Peter put Cliffe back in front in the next match and they were never headed again, eventually winning by 365 points to 346. 

CHATHAM FURIOUS  v.  ANCHORIANS  4

The surprise team of this year is Chatham Furious who, despite their league form, are producing some very good form in the CST this time overcoming Anchorian 4 thanks in main to Alex Low who excelled himself and proved the difference between the two sides as Furious won 347-331. 

CHATHAM GANNET  v.  ANCHORIANS  1The closest finish of the round occurred at Chatham Gannet where Gareth Fox proved to be the difference by finishing up by 13 points, the difference between the two sides 391-378.

 

Report by Malcolm Kay

Article Published:
Last Updated:
Share This Page