Week 12

OTTL Report    Week 13          28th Nov 2016  to  2nd Nov 2016


Division 1


Birley Moss consolidated their 2nd place in Division 1 with a 6-4 win over Saddleworth A.  Kyan Chin was again the only unbeaten player, supported by Miles Benjamin winning 2.  Jordan Potts 2, Ian McClean and Nick Money each scored 1 for Saddleworth A.


Saddleworth B in 3rd place had a narrow 6-4 win over Hollinwood A in 4th place, Nathan Buckley and Matthew Evans each won 2 and Paul King 1, with Barry Elliot unbeaten for Hollinwood A and 1 for Matthew Shaw.


In the interclub match at Honeywell Lane, Darryl Meredith 3 supported by Simon Hardwick and Gary Newton with 2 each for the A team winning 8-2 against their B team with Father and son Rob and Paul Carter each scoring 1.


Yet another 6-4 result when UNISON A travelled to Werneth A.  Brian Hallsworth and Andy Hey each winning 2 and Mike Brierley 1 coming out on top, with Werneth’s Mick Pellow undefeated and Karen Hill winning 1. 


The final game in Division 1 saw bottom club Rosehill go down 4-6 against Coldhurst C.  Simon King 3, Simon Walsh and Steve Hattaway scoring 1 each for Coldhurst.  Simon Collins and Phil Ashworth each responded with 2.


Division 2


Hollinwood B in top position managed a narrow 6-4 win over next bottom Stanley Square. Kim Lee with 3 and Ian Gerrard and Paul Hutchinson scored 1 each for Hollinwood, with Glenn Chadwick 2 and 1 each for Glenn Dowse and John Robertson responding for Stanley Square.


Honeywell C outplayed Hyde YMCA 10-0. With Lukasz Maciejewski, Peter Fowler and Tommy Ryan

achieving a clean sweep.


Unison B inflicted a convincing 9-1 victory over Coldhurst B. Andrew Tarpey and Jacob Reilly-Cooper both achieved maximums and Brian Huskinson winning 2. Harry Lewis replied for Coldhurst.


Hollinwood C in 4th position travelled to Grotton A in 5th place and managed a 6-4 win.

Dave Jefferson 3, Paul Hutchinson 1 and Joe Redikin 1 scored for Hollinwood, with Steven Oliver 2, Dave Morris 1 and Lionel Royle 1 replying for Grotton.


Division 3


Top of Division 3 Deaf A narrowly lost away to 3rd place Honeywell F 6-4.  Adam Rowbotham 3,was supported by Peter Ganley and  John Rutland who scored 1 each, overcoming Deaf’s David Varney 2, Liaquat Ali 1 and Gordon Jennings 1.


Unison D youngsters in 2nd place comprehensively beat a strong Uppermill B team 9-1.  Alex Darlington and Sophie Newton were unbeaten and Joss Hudson scored 2.  Mark Simpson with 1 was the only winner for Uppermill.


Hollinwood D managed a 6-4 win against Gilders, with George Marrow and Terry Osman with 2 each and 1 for Sasi Venkataramanan plus the doubles outscored Gary Keylock 2 and Mark Craven and Martin Nichols each with 1 win.


Honeywell E were comfortable 8-2 winners against Deaf B.  Abigail Griffiths 3, Rod Hughes 2 and Brian Hall 2 scored for Honeywell, with Gordon Jennings and Matthew Gartside responding with 1 win each.


Division 4


Hollinwood F were 8-2 winners over Owls B with Sasi Venkataramanan scoring a maximum and supported by Bernard Mills and Paul Rourke with 2 wins each.  Gerald Lennox offered the only resistance with 2 wins.


In a clash of the top 2 teams Uppermill C consolidated their leading position with a 7-3 victory over Owls A.  Keith Moores and David Harthan both scored maximums and Stuart Hanson 1.  Colin Ogden and Alex Torkington won 1 each for Owls.


In 3rd position Hollinwood E lost 6-4 to the 4th club Grotton B for whom Neil Tomlinson and Steve Smith both won 2 and Alan Sarsfield 1.  For Hollinwood James Collier 3 and Barry Collier 1 responded.


Division 5


Hollinwood G consolidated top spot with an 8-2 victory over Pollards B.  Peter Chapel 3 and Paul Whyatt and Richard Osborne both contributed 2.  Lee Godfrey replied with 2 wins for Pollards.


Unison F kept on the heels of leaders Hollinwood G with an 8-2 victory over Owls C.  Brian Eaton and Angelo Robies led the way with maximums supported by Jamaal Akhter with 2,  Sudip Chatergee replied with 1 win for Owls.


Denshaw A in 3rd place lost valuable points against Our Lady’s with a 5-5 draw.  David Renton and Daniel Bretton both score 2 and Andrew Tyas 1 for Denshaw, with Mark Englander 3 and Marty Englander 1 replying for Our Lady’s.


Coldhurst D managed their 1st win of the season with a 6-4 victory over Denshaw B.  Geoff Beard 3, and Derek Taylor with 2, plus the doubles managed to outscore Denshaw with Gordon Allen 2 and husband and wife Graham and Christine Nield with 1 win each.



Author: via Oldham Table Tennis League
Article Published:
Last Updated:
Share This Page