TT Events Calendar 2018/9     

Here is a digest of the TTE calendar & tournament diary (version 18, October 24th), adapted entirely for our juniors and cadets.

Main events which you may wish to reserve are in bold type and also any open tournaments within reach from Oxford.

 

For a comprehensive guide to all tournaments, look here.

 

And for entry forms to Open tournaments look here.    

 

 

Sat 1 Dec              Junior County Champs (2)           

Sun 2 Dec            NCL (2)          Peterborough 1* C/J

Sat 8 Dec             Milton Keynes 2* 14/15/16                        Bristol Academy 4*

Sun 9 Dec            Bristol Academy 4*: Kiarash

Sat 15 Dec           Stiga Sycamore 1* 11/13/C/J, Nottingham

Sun 16 Dec          Stiga Sycamore 2* 11/13/C/J, Nottingham

Sat 22 Dec           Milton Keynes 2* 16/17/18

Thur 27 Dec        Burton Uxbridge 2* 11/13/C/J

Fri 28 Dec            Burton Uxbridge 2* C/J/JB/21                  Batts 2* C

Sat 29 Dec           Milton Keynes 1* 13/14/15

                             Masterclass (Paul & Jo Drinkhall), Cippenham 10-4: paul_drinkhall@hotmail.com

Sun 30 Dec         Masterclass (Paul & Jo Drinkhall), Cippenham 10-4: paul_drinkhall@hotmail.com

 

Sat 5 Jan              East Midlands 4* C/J

Sun 6 Jan             East Midlands 4* C/J

Sun 13 Jan            NCL (3)          Peterborough 1* J

Sun 20 Jan           Horsham Spinners 2* 12/13/14/C/17/J

Sat 26 Jan            NJL (3)

Sun 27 Jan           Hunts 2* C/J/21

 

Fri 1 Feb               Banbury Junior Graded BGN

Sat 2 Feb             JBL (2) Derby

Sun 3 Feb            Oxon Inter-League             JBL (2) Derby

Sat 9 Feb              Burgess Hill 2*

Sun 10 Feb           Peterborough 1* J

Sat 16 Feb           Milton Keynes 2* 14/15/16

Sun 17 Feb           Burton Uxbridge 1* C/J                  Batts 2* J                           

Sat 23 Feb           Cliffedale Chandlers 2* 11/13/15/J                          

Sun 24 Feb          Oxford City Junior Championships 12/14/16/18/21

                             

Sat 9 Mar               NJL (4)                       Cadet National Cup, Corby

Sun 10 Mar          Burton Uxbridge 2* C/J                  Cadet National Cup, Corby

Sun 17 Mar           Inter-Regional Qualification 11/13/C             

Sun 24 Mar           NCL (4)          ELCC Qualification J, Carter Cup

Fri 29 Mar            Banbury Junior Graded BGN

Sat 30 Mar           Milton Keynes 1* 13/14/15

Sun 31 Mar          Peterborough 1* J

 

Sat 6 Apr              Stiga Sycamore 1* 11/13/15/J, Nottingham

Sun 7 Apr             Stiga Sycamore 2* 11/13/15/J, Nottingham

Sat 13 Apr            St Neots 2* C/J

Sun 14 Apr           Peterborough 1* J

Sat 27 Apr            English Schools National Individual Championships, Wolverhampton

Sun 28 Apr           OXFORD LEAGUE SENIOR CHAMPS AND PRESENTATIONS

                               Hunts 2* C/J/21

 

Sat 4 May            Milton Keynes 2* 14/15/16

Sun 5 May           Burton Uxbridge 1* C/J  

Sat 11 May          Cadet & Junior National Championships, Nottingham        

Sun 12 May         Cadet & Junior National Championships, Nottingham        

Sat 18 May          Cippenham 4* C/J           Stiga Sycamore 1* 11/13/15/J, Nottingham                                                                                Peterborough 1* J         

Sun 19 May         Cippenham 4* C/J           Stiga Sycamore 2* 11/13/15/J, Nottingham

Sat 25 May          Cliffedale Chandlers 2* 11/13/15/J                          

 

Sat 1 June            Inter-Regional Finals, Hatfield      JLM Evesham Academy 1* C/J

Sun 2 June           Inter-Regional Finals, Hatfield      Peterborough 1* J

Sat 8 June            Burton Uxbridge 1* C/J                  Horsham Spinners 2* 12/13/14/C/17/J

Sun 9 June           ELCC Finals, J, Carter Cup             Burton Uxbridge 2* C/J  

Sat 15 June          10-13 Nationals, Wolverhampton

Sun 16 June         10-13 Nationals, Wolverhampton

Sat 22 June          Stiga Sycamore 1* 11/13/15/J, Nottingham         Junior National Cup, Plymouth

Sun 23 June         Stiga Sycamore 2* 11/13/15/J, Nottingham         Junior National Cup, Plymouth

                               Burgess Hill 2* 12/13/14/C/17/J

Sat 29 June          Cippenham YPSF 1* 12/14

Sun 30 June         Cippenham YPSF 1* 16/18           Burton Uxbridge 2* C/J  

 

Sat 6 July             Burgess Hill 2*

Sun 7 July             JLM Evesham Academy 1* 13/C/J

Sun 14 July          Burton Uxbridge 2* C/J  

 

 

 

Last Updated:
Share This Page