Daniyal Palmer (193449) - BETA

Summary

Current Points:
826
Monthly +/-
-13
Season +/-
+200
Provisional:
813
Wins / Losses
70 / 37
Last Match:
57 days ago
Gender:
Male
Best Win:
Highest Winning Streak:
17
County:
Surrey

Ranking

About

Playing Hand:
-
Playing Style:
-
Grip:
-
Blade:
-
Forehand:
-
Backhand:
-

History

Season History
Season Start End Change
2017-18 643 681 38
2018-19 613 826 213
* click season to view previous season progress
Monthly Points Change
Best 8 wins
Opponent Event Date Result Ranking  
Alessio Marrocco (1387) Batts Junior Super Series 2*-Junior WIN 725 38
Thomas Fletcher (990) County Championships-Cadets WIN 608 15
Adam Reeves (916) County Championships-Cadets WIN 608 15
George Thorn (845) NCL-1-Cippenham WIN 638 11
Max Radiven (935) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 806 11
lennon maclorg (794) Inter-Regional Qualification South East - Cadet WIN 750 11
Alex Van Der Zwart (951) NCL-4-Cippenham WIN 769 9
George Thorn (822) NCL-2-Cippenham WIN 662 9
Worst Loss :-(
Opponent Event Date Result Ranking  
Kyle Cameron-Prior (412) Batts Junior Super Series 2*-Junior LOSS 725 -12
Full Season History
Opponent Event Date Result Ranking  
Aaryan Vatsa (743) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 806 5
Alec Lyons (374) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 806 1
Jayman Howard (0) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 806 1
Janak Shah (363) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 806 1
Callem Pace (372) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 806 1
Max Radiven (935) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 806 11
Anna Piercey (795) NCL-4-Cippenham WIN 769 5
Ankush Srinivas (220) NCL-4-Cippenham WIN 769 1
Alex Van Der Zwart (951) NCL-4-Cippenham WIN 769 9
Saarthak Kesarwani (805) NCL-4-Cippenham WIN 769 5
Panduka Wijeyekoon (849) NCL-4-Cippenham WIN 769 6
Satveer Pawar (747) NCL-4-Cippenham WIN 769 4
Velislav Prahanarov (722) NCL-4-Cippenham WIN 769 4
Justin Fisher (650) NCL-4-Cippenham WIN 769 3
lennon maclorg (794) Inter-Regional Qualification South East - Cadet WIN 750 11
Callem Pace (263) Inter-Regional Qualification South East - Cadet WIN 750 1
Kevin Luu (401) Inter-Regional Qualification South East - Cadet WIN 750 3
Daniel Clark (1101) Inter-Regional Qualification South East - Cadet LOSS 750 -1
Ryan Farthing (1557) Inter-Regional Qualification South East - Cadet LOSS 750 0
Daniel Thomson (142) Inter-Regional Qualification South East - Cadet WIN 750 1
Mahmood Kelani (2176) Inter-Regional Qualification South East - Cadet LOSS 750 0
Felix Jones (383) Inter-Regional Qualification South East - Cadet WIN 750 3
Jacob Archer (1189) Inter-Regional Qualification South East - Cadet LOSS 750 0
James Brandon (269) Inter-Regional Qualification South East - Cadet WIN 750 1
Zakariya Abdi (-7) Batts Junior Super Series 2*-Junior WIN 725 1
Kamari Jagdeo-Bailey (1022) Batts Junior Super Series 2*-Junior LOSS 725 -2
Alessio Marrocco (1387) Batts Junior Super Series 2*-Junior WIN 725 38
Kyle Cameron-Prior (412) Batts Junior Super Series 2*-Junior LOSS 725 -12
Sajad Ali (1931) Batts Junior Super Series 2*-Junior LOSS 725 0
Jaden Aulakh (2174) Batts Junior Super Series 2*-Junior LOSS 725 0
James Hamblett (2060) Batts Junior Super Series 2*-Junior LOSS 725 0
Ralph Pattison (1040) Batts U13 1*-Cadets LOSS 723 0
James Hamblett (2003) Batts U13 1*-Cadets LOSS 723 0
Blayk Marquis (428) Batts U13 1*-Cadets WIN 723 2
Yiannis Kazantzidis (717) Batts U13 1*-Cadets LOSS 723 -2
Jayden Chetty (435) Batts U13 1*-Cadets WIN 723 2
Aarav Shah (1007) Hunts 2*-Cadets LOSS 724 -2
Harry Odonti (0) Hunts 2*-Cadets WIN 724 1
Ralph Pattison (1016) Hunts 2*-Cadets LOSS 724 -2
Adam Palmer (1232) Hunts 2*-Cadets LOSS 724 0
Nishil Shah (107) Hunts 2*-Cadets WIN 724 1
Jake Holman () Hunts 2*-Cadets WIN 724 1
Harry Odonti (0) Hunts 2*-Cadets WIN 724 1
Toby Crawcour (1829) Hunts 2*-Cadets LOSS 724 0
Ralph Pattison (1016) Hunts 2*-Cadets LOSS 724 -2
Nishil Shah (107) Hunts 2*-Cadets WIN 724 1
Francesco Bonato (1624) Horsham Spinners 2*-Cadets LOSS 722 0
Louis Treffel (528) Horsham Spinners 2*-Cadets WIN 722 3
Lewis Austin (385) Horsham Spinners 2*-Cadets WIN 722 2
Charlie Nabarro (1443) Horsham Spinners 2*-Cadets LOSS 722 0
Daniel Platt (0) Horsham Spinners 2*-Cadets WIN 722 1
Kai Sun Yiu (947) Horsham Spinners 2*-Cadets LOSS 722 -2
Max Radiven (775) Horsham Spinners 2*-Cadets LOSS 722 -3
Nishil Shah (110) Horsham Spinners 2*-Cadets WIN 722 1
Anna Piercey (703) NCL-3-Cippenham WIN 716 4
Rachael Iles (671) NCL-3-Cippenham WIN 716 4
Tanubhav Saha (580) NCL-3-Cippenham WIN 716 3
Anish Deshpande (421) NCL-3-Cippenham WIN 716 2
Maximillian Flint (662) NCL-3-Cippenham LOSS 716 -3
Vincent Quiambao (262) NCL-3-Cippenham LOSS 716 -10
Zain Ali (649) NCL-3-Cippenham WIN 716 3
Hari Selvaraj (592) NCL-3-Cippenham WIN 716 3
Jamie Woodford (552) Milton Keynes 1* - Cadets WIN 714 2
Anna Piercey (687) Milton Keynes 1* - Cadets LOSS 714 -2
Ishay Haim (174) Milton Keynes 1* - Cadets WIN 714 1
Charlie Cook (339) Milton Keynes 1* - Cadets WIN 714 1
Adam Palmer (1233) Milton Keynes 1* - Cadets LOSS 714 0
Adam Palmer (1199) Stiga Nottingham Sycamore 2*- Cadet LOSS 701 0
Tommy Lyons (754) Stiga Nottingham Sycamore 2*- Cadet WIN 701 9
Matthew Stewart (770) Stiga Nottingham Sycamore 2*- Cadet WIN 701 9
Ralph Pattison (996) Stiga Nottingham Sycamore 2*- Cadet LOSS 701 -2
Ralph Pattison (996) Stiga Nottingham Sycamore 2*- Cadet LOSS 701 -2
Janak Shah (196) Stiga Nottingham Sycamore 2*- Cadet WIN 701 1
SIVA PRANAV GHANTA (974) Stiga Nottingham Sycamore 2*- Cadet LOSS 701 -2
Andrew Girgis (538) NCL-2-Cippenham WIN 662 3
George Thorn (822) NCL-2-Cippenham WIN 662 9
Panduka Wijeyekoon (746) NCL-2-Cippenham WIN 662 6
Rachael Iles (615) NCL-2-Cippenham WIN 662 4
Thomas Brown (625) NCL-2-Cippenham WIN 662 4
Anna Piercey (722) NCL-2-Cippenham WIN 662 6
Joshua Sandland (499) NCL-2-Cippenham WIN 662 2
Anish Deshpande (431) NCL-2-Cippenham WIN 662 2
Tanubhav Saha (555) NCL-2-Cippenham WIN 662 3
Ralph Pattison (922) Hunts Junior 2* - Cadet Singles LOSS 668 -2
PABLO RAMIREZ RIOJA (205) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 668 1
Oliver Benjamin (262) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 668 1
Charles Donald (76) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 668 1
Nishil Shah (128) Hunts Junior 2* - Cadet Singles WIN 668 1
Aarav Shah (900) Hunts Junior 2* - Cadet Singles LOSS 668 -2
Ralph Pattison (922) Hunts Junior 2* - Cadet Singles LOSS 668 -2
Henry Shaw (1052) Hunts Junior 2* - Cadet Singles LOSS 668 -1
James Donald (717) Hunts Junior 2* - Cadet Singles LOSS 668 -3
Elliot Miller (626) NCL-1-Cippenham WIN 638 4
Saarthak Kesarwani (603) NCL-1-Cippenham WIN 638 4
Alex Van Der Zwart (712) NCL-1-Cippenham LOSS 638 -2
Katherine Snelson (360) NCL-1-Cippenham WIN 638 2
Joss Beedie (78) NCL-1-Cippenham WIN 638 1
Jamie Orton (123) NCL-1-Cippenham WIN 638 1
Andrew Girgis (540) NCL-1-Cippenham WIN 638 3
Panduka Wijeyekoon (733) NCL-1-Cippenham WIN 638 6
George Thorn (845) NCL-1-Cippenham WIN 638 11
Thomas Fletcher (990) County Championships-Cadets WIN 608 15
Adam Reeves (916) County Championships-Cadets WIN 608 15
sophie barcsai (1299) London Greenhouse Junior 4*- Cadets LOSS 613 0
Henry James (407) London Greenhouse Junior 4*- Cadets WIN 613 3
Callem Pace (254) London Greenhouse Junior 4*- Cadets WIN 613 2
George Jackson (420) London Greenhouse Junior 4*- Cadets LOSS 613 -10