Division 1

 
Teams
Played
Won
Drawn
Lost
For
Agst
Points
S.N.Cougars
25
22
2
1
212
38
212
Avonway
25
21
3
1
188
62
188
Chalke Valley I
25
19
2
4
180
70
180
Winterslow Jupiter
25
16
1
8
161
89
161
Chalke Valley II
25
11
2
12
106
144
106
SN Panthers
25
6
4
15
99
151
99
Redlynch
25
6
3
16
85
165
85
 
  
 
Division 2

Teams

Played

Won

Drawn

Lost

For

Agst

Points

S.N.Tigers

25

14

5

6

135

115

135

Chalke.Valley III

25

13

2

10

126

124

126

S.N.Pumas

25

8

3

13

111

139

111

Breamore A

25

9

1

15

105

145

105

Figheldean

25

6

7

12

99

151

99

Chalke.Valley IV

25

3

2

20

75

175

75

Breamore B

25

1

2

22

69

181

69

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TOP TEN AVERAGES 2008/2009
DIVISION 1

Name

Team

Matches

Played

Won

Lost

Average

%

Richard Morgan

Chalke Valley I

18

53

53

0

100

Kevin Williams

SN Cougars

25

71

67

4

94.37

Richard Penny

Avonway

24

71

67

4

94.37

Paul Andrews

Avonway

25

74

62

12

83.78

Steve Cox

SN Cougars

24

68

53

15

77.94

Simon Wilds

SN Cougars

25

71

55

16

77.46

Eddie Shoemark

Winterslow Jupiter

24

71

47

24

66.20

Peter Smalley

Chalke Valley I

21

62

41

21

66.13

Justin Shoemark

Winterslow Jupiter

19

57

36

21

63.16

Kane Taylor

Chalke Valley II

22

67

42

25

62.69

Division 2

Name

Team

Matches

Played

Won

Lost

Average

%

David Clay

Breamore B

22

64

53

11

82.81

Julian Watson

Chalke Valley III

20

56

45

11

80.81

Dennis Baker

SN Tigers

23

65

44

21

67.69

Gareth King

SN Tigers

24

69

41

28

59.42

Henry Swanton

SN Tigers

22

65

38

27

58.46

Jeff Chown

Chalke Valley III

20

44

21

23

47.73

Terry Young

Breamore A

23

67

29

33

46.77

Bob Erskine

Breamore A

23

67

30

37

44.78

Keith Watkinson

Chalke Valley IV

24

71

27

44

38.03

Kenny Emm

SN Tigers

25

72

26

46

36.11

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

SALISBURY CLOSED CHAMPIONSHIPS 2009

COMPETITION

WINNERS

RUNNERS-UP

OPEN SINGLES

Richard Penney

Kevin Williams

VETERANS SINGLES

Kevin Williams

Tony Phillips

MASTERS SINGLES

Brian Cook

Tony Phillips

DAVID FROST HANDICAP SINGLES

Henry Swanton

Kevin Williams

TERRY CASH HARD BAT SINGLES

Brian Cook

Fred Pearce

JUNIOR SINGLES

Kane Taylor

Thomas Rendall

LADIES SINGLES

Sarah Jordan

Nell Penney

DIVISION 2 SINGLES

Henry Swanton

David Clay

CONSOLATION SINGLES

Tony Phillips

Justin Shoemark

INTERMEDIATE SINGLES

Tony Phillips

Darren Flack

OPEN DOUBLES

Richard Penney/

Charlie Witt

Kevin Williams/

Paul Andrews

HANDICAP DOUBLES

Sarah Jordan/

Peter Turner

Kane Taylor/

Charlie Witt

MIXED DOUBLES

Sarah Jordan/

Peter Smalley

Nell Penney/

Darren Flack

VETERANS DOUBLES

Charlie Witt/

Paul Andrews

Fred Pearce/

Brian Cook

Team Competitions

WINNERS

RUNNERS-UP

SENIOR SHIELD

SN Cougars

Avonway

JUNIOR SHIELD

SN Tigers

Chalke Valley III

TEAM HANDICAP

Chalke Valley I

Chalke Valley IV

HANDICAP PLATE

Breamore B

Breamore A

 
 
Comments
 
Last Updated:
Share This Page